کاربرد فایبرگلاس چیست؟

شنبه 11 بهمن 1399
20:21
اروسخانی

فایبرگلاس، به قطعاتی گفته می شود که از ترکیبی از الیاف شیشه و مواد پلیمری به وجود می آیند. به طور معمول، استفاده از الیاف پشم شیشه در تولید قطعات فایبرگلاس، برای این است که بتوانند این قطعات کامپوزیتی را تقویت کنند چراکه الیاف پشم شیشه، خاصیت تقویت کنندگی دارند.

از دیگر موادی که در تولید قطعات فایبرگلاس از آن ها استفاده می شود می توان بعضی از مواد پلیمری را نام برد. مواد پلیمری که در تولید قطعات فایبرگلاس مورد استفاده قرار می گیرند و از آن ها با عنوان رزین یاد می شود، موادی هستند که به عنوان چسباننده در تولید این قطعات، به کار گرفته می شوند.

در حقیقت، رزین ها کمک می کنند تا میزان تنش و فشار وارد شده بر قطعه فایبرگلاس بر تمامی سطح آن پخش و توزیع گردد و از این طریق به افزایش عمر و دوام آن منجر می شوند. فایبرگلاس، ماده و یا قطعه و یا یک ورق بسیار سبک وزن است. این قطعات علیرغم سبکی وزن، دارای استحکام قابل توجهی هستند. همین عوامل موجب می شود تا کاربردهای وسیعی در صنایع مختلف و از جمله صنایع ساختمان سازی داشته باشند.

مزایای فایبرگلاس

فایبرگلاس دارای مزایای بسیاری است. در حقیقت دارا بودن این مزایا و ویژگی ها است که موجب شده این قطعات، دارای کاربردهای متعددی نیز باشند. از جمله مزایای فایبر گلاس می توان به این مورد اشاره کرد که قطعات کامپوزیتی فایبرگلاس، در برابر مواد شیمیایی و از جمله اشعه uv مقاومت خوبی از خود نشان می دهند. از طرف دیگر استفاده از این قطعات در صنایع مختلف بسیار مقرون به صرفه است. قطعات فایبرگلاس، دارای اشکال متنوع و طرح های متعدد هستند که این مورد هم از مزیت های ویژه این قطعات است. از طرف دیگر، این قطعات، دارای وزن سبک و استحکام بسیار بالایی نیز هستند.

رزین های تشکیل دهنده فایبرگلاس

به طور کلی، قطعات فایبرگلاس با توجه به نوع رزین به کار رفته در تولیدشان، به چند دسته تقسیم می شوند. همین عامل یعنی دارا بودن رزین های مختلف موجب می شود تا ویژگی های این قطعات نیز با یکدیگر تفاوت هایی داشته باشد. رزین های تشکیل دهنده فایبرگلاس به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از: پلی استر، وینل استر، اپوکسی.

هر یک از مواد گفته شده دارای ویژگی های خاصی است. به عنوان نمونه، رزین پلی استر در برابر خوردگی، بسیار ضعیف است و مقاومت چندانی از خود نشان نمی دهد. رزین وینل استر، در برابر آسیب هایی مانند خوردگی، می تواند تا حدودی مقاومت خود را حفظ کند. رزین اپوکسی، در برابر خوردگی بسیار مقاوم است. این نوع رزین، هم چنین در برابر حرارت و دمای هوا نیز مقاومت بالایی دارد.

از میان رزین های گفته شده، رزین پلی استر غیر اشباع ارتوفتالیک، کاربردهای بسیار بیشتری نسبت به سایر موارد دارد و در ساخت قطعات فایبرگلاس، بیش از بقیه مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های مهم این نوع رزین، می توان به استحکام بالای آن اشاره کرد. از طرف دیگر قیمت آن نیز مناسب است.

کاربرد پشم شیشه در تولید فایبرگلاس

علاوه بر رزین ها، یکی دیگر از مواد اولیه که در تولید فایبرگلاس مورد استفاده قرار می گیرد، پشم شیشه است. به طور معمول، سه نوع پشم شیشه در تولید قطعات کامپوزیتی، مورد استفاده واقع می شود که عبارتند از: الیاف سوزنی، الیاف حصیری، ترکیبی از الیاف سوزنی و الیاف حصیری. در ادامه به توضیح مختصر هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

1- الیاف سوزنی

یکی از انواع پشم شیشه که در تولید قطعات فایبرگلاس مورد استفاده قرار می گیرد الیاف سوزنی است. الیاف سوزنی، دارای وزنی پایین هستند و قیمت آن ها نیز بسیار پایین است. اما استحکام این نوع از الیاف پشم شیشه، نسبت به دو نوع دیگر آن، بسیار کم تر است.

2- الیاف حصیری

الیاف حصیری، نوع دیگر الیاف پشم شیشه هستند که در تولید قطعات کامپوزتی از آن ها استفاده می شود. این الیاف، استحکام بسیار بیشتری نسبت به الیاف سوزنی دارند. کاربرد این الیاف در قطعات فایبرگلاس موجب می شود تا این قطعات، دارای استحکام و مقاومت قابل توجهی باشند. اما وزن و قیمت الیاف حصیری نسبت به الیاف سوزنی، بالاتر است.

3- ترکیبی از الیاف سوزنی و الیاف حصیری

بسیاری از کارخانه ها و یا کارگاه های تولید قطعات فایبرگلاس، در تهیه قطعات کامپوزیتی، از ترکیبی از الیاف سوزنی و الیاف حصیری استفاده می کنند. بنابراین عامل، قطعه فایبرگلاس تولید شده، قطعه ای سبک وزن خواهد بود که دارای استحکام قابل توجه و قیمت پایین است.

کاربردهای فایبرگلاس

به طور کلی فایبرگلاس در زمینه های مختلف و صنایع متعدد مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله این کاربردها می توان به این موارد اشاره کرد:

الف: به عنوان عایق کننده مخازن آب و اسید ب: در تولید قطعه های خودرو از قبیل سپر خودرو، کابین و…

ج: تولید ایرانیت د: ساخت سیلوهای سیمانی ه: ساخت بدنه و کاور تجهیزات پزشکی و صنعتی و…

و: تولید صنایع دریایی و هوایی ز: کاربرد در صنایع ساختمانی از قبیل پارکینگ، ساخت مجسمه، ساخت دکور،

ویترین، ساخت استخر و جکوزی، سینک ظرفشویی و دستشویی و…..


برچسب ها: فایبرگلاس ,
[ بازدید : 0 ] [ امتیاز : 0 ] [ امتیاز شما : ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فایبرگلاس است. | قدرت گرفته از Blogroz.ir| طراح قالب Blogroz.ir
× بستن تبلیغات